Om kompetencecentret

​​​​​​

På Kompetencecenter for Rehabilitering og Recovery beskæftiger vi os med udvikling, forskning og formidling af metoder til recovery og recovery-orienteret behandling og rehabilitering. Vi arbejder for en psykiatri, hvor patientens personlige udviklings- og helbredelsesproces er udgangspunktet. Det gælder såvel i mødet med patienten, i organisationen og i kulturen. Et af vores formål er at udbrede kendskabet til evidensbaserede recovery-orienterede psykosociale indsatser, og vi bidrager også selv til udvikling af indsatserne. 
Kompetencecentret hører til på Psykiatrisk Center Ballerup, men er Kompetencecenter for hele Region Hovedstadens Psykiatri. Vi samarbejder  med alle psykiatriske centre og med brugere af psykiatrien.

Adresse
Psykiatrisk Center Ballerup, Bygning 2
Kompetencecenter for Rehabilitering og Recovery
Maglevænget 2
2750 Ballerup

Kort over Psykiatrisk Center Ballerup


Ledelse 
Lone Petersen
cand. psych, ph.d., Master of Public Governance
Telefon: 38 64 51 13
Mobil: 21 99 57 43
lone.petersen@regionh.dk
Billede
 
AC -medarbejdere 

Annemarie Behrend (på barsel)
cand. merc. MCM, Master of Public Administration

40 12 25 57
annemarie.behrend@regionh.dk


Isabel Sandemann Butfler
cand. mag. psyk.
40 10 65 34
isabel.sandemann@regionh.dk
Isabel.jpg

Helle Rasmussen
cand. scient. bibl., Master i Professionel Kommunikation
Telefon: 23 29 53 31
Mobil: 21 49 15 11
helle.01.rasmussen@regionh.dk
Billede

Projektleder 
Merete Benedikte Johansen
koordinator for recovery-mentorerne
cand. theol.
21 43 18 04
merete.benedikte.johansen@regionh.dk
Billede


Seniorforsker
Lisa Korsbek
mag. art., ph.d.
Telefon: 38 64 51 10
Mobil: 40 12 23 79​​​

lisa.korsbek@regionh.dkBillede

 

Forskningsassistent

Tobias Vitger

cand. scient. i global sundhed, BSc i idræt
51 40 85 49
tobias.vitger@regionh.dk
tobias.jpg

Undervisere 
Christine Larsen
sygeplejerske, Master i Sundhedspædagogik
24 85 75 16
christine.larsen@regionh.dk
Billede
Mads Lange
ingeniør
23 65 94 27
mads.lange@regionh.dk
Billede
Gudmunda Arnadottir
lærer

gudmunda.sirry.arnardottir@regionh.dk
Billede----------------------------------------------------------------
Lis Andersen
sygeplejerske, Master i Sundhedspædagogik og 
Sundhedsfremme
lis.02.andersen@regionh.dk
lis.andersen.JPG
Niels Laurs Pedersen
pædagog, cand. pæd. soc.
21 49 16 14
niels.laurs.pedersen@regionh.dk
Billede
Ph.d.-studerende
 

Anna Kristine Waldemar
cand.cur.
28 77 63 80
Anna.kristine.waldemar.madsen@regionh.dk
billede

Michaela Høj (på barsel)
cand. scient. san. publ.
20 36 34 07
michaela.hoej@regionh.dk

Billede
Redaktør