Om kompetencecentret

​​​​​​

På Kompetencecenter for Rehabilitering og Recovery beskæftiger vi os med udvikling, forskning og formidling af metoder til recovery og recovery-orienteret behandling og rehabilitering. Vi arbejder for en psykiatri, hvor patientens personlige udviklings- og helbredelsesproces er udgangspunktet. Det gælder såvel i mødet med patienten, i organisationen og i kulturen. Et af vores formål er at udbrede kendskabet til evidensbaserede recovery-orienterede psykosociale indsatser, og vi bidrager også selv til udvikling af indsatserne. 
Kompetencecentret hører til på Psykiatrisk Center Ballerup, men er Kompetencecenter for hele Region Hovedstadens Psykiatri. Vi samarbejder  med alle psykiatriske centre og med brugere af psykiatrien.

Adresse
Psykiatrisk Center Ballerup
Kompetencecenter for Rehabilitering og Recovery
Maglevænget 19
2750 Ballerup


Ledelse 
Lone Petersen
cand. psych, ph.d., Master of Public Governance
Telefon: 38 64 51 13
Mobil: 21 99 57 43
lone.petersen@regionh.dk
Billede
 
AC -medarbejdere / AC-konsulenter 

Annemarie Behrend
cand. merc. MCM, Master of Public Administration
40 12 25 57
annemarie.behrend@regionh.dk



Isabel Sandemann Butler
cand. mag. psyk.
40 10 65 34
isabel.sandemann@regionh.dk



Michaela Høj
cand. scient. san. publ., ph.d.
21 78 92 80
michaela.hoej@regionh.dk
Billede

Helle Rasmussen
cand. scient. bibl., Master i Professionel Kommunikation
Telefon: 38 64 70 38
Mobil: 23 29 53 31
helle.01.rasmussen@regionh.dk
Billede


Anne Bøgh Mortensen
cand.scient.san.publ.
23725597
anne.boegh.mortensen@regionh.dk


Recovery-mentorindsatsen
Maja Østergaard Hansen
AC-konsulent
ergoterapeut, cand. soc.
23 67 31 87

maja.oestergaard.hansen@regionh.dk


Lise Doktor
Faglig koordinator
ergoterapeut
21 12 64 38
lise.doktor@regionh.dk


​Gitte Højgaard Johansen

Faglig koordinator
AC-konsulent
cand.mag. i Kultur & Sprogmødestudier
21 43 18 04
gitte.hoejgaard.johansen@regionh.dk



Seniorforsker
Seniorforsker
Anna Kristine Waldemar
cand.cur., ph.d. 
28 77 63 80
Anna.kristine.waldemar.madsen@regionh.dk
billede

Morten Hvenegaard Pedersen
cand. psych, ph.d
38 64 51 15 Morten.hvenegaard.pedersen@regionh.dk



Ph.d.-studerende


Tobias Vitger
cand. scient. i global sundhed, BSc i idræt
51 40 85 49
tobias.vitger@regionh.dk




Undervisere på Skolen for Recovery
 
Ane Moltke

Psykomotorisk terapeut, Master i voksenuddannelse, kandidat i sundhedsfremme, Ph.d.
20 49 70 24
ane.moltke@regionh.dk



Christine Larsen
sygeplejerske, Master i Sundhedspædagogik
24 85 75 16
christine.larsen@regionh.dk

Billede
Cindy Lund Nielsen
Peeruddannelsen i Region Hovedstadens Psykiatri, Foredragsholder
21 28 41 49
cindy.lund.nielsen@regionh.dk 

Gudmunda Arnadottir
lærer

gudmunda.sirry.arnardottir@regionh.dk
Billede
Lis Andersen
sygeplejerske, Master i Sundhedspædagogik og 
Sundhedsfremme
lis.02.andersen@regionh.dk
lis.andersen.JPG
Niels Laurs Pedersen
pædagog, cand. pæd. soc.
21 49 16 14
niels.laurs.pedersen@regionh.dk
Billede
Birgittte Kofod
socialrådgiver, cand. soc.
21 57 84 59

birgitte.paaske.kofod-svendsen@regionh.dk




Redaktør