Om kompetencecentret

​​​​​​

På Kompetencecenter for Rehabilitering og Recovery beskæftiger vi os med udvikling, forskning og formidling af metoder til recovery og recovery-orienteret behandling og rehabilitering. Vi arbejder for en psykiatri, hvor patientens personlige udviklings- og helbredelsesproces er udgangspunktet. Det gælder såvel i mødet med patienten, i organisationen og i kulturen. Et af vores formål er at udbrede kendskabet til evidensbaserede recovery-orienterede psykosociale indsatser, og vi bidrager også selv til udvikling af indsatserne. 
Kompetencecentret hører til på Psykiatrisk Center Ballerup, men er Kompetencecenter for hele Region Hovedstadens Psykiatri. Vi samarbejder  med alle psykiatriske centre og med brugere af psykiatrien.

Adresse
Psykiatrisk Center Ballerup, Bygning 2
Kompetencecenter for Rehabilitering og Recovery
Maglevænget 2
2750 Ballerup

Kort over Psykiatrisk Center Ballerup


Ledelse 
Lone Petersen
cand. psych, ph.d., Master of Public Governance
Telefon: 38 64 51 13
Mobil: 21 99 57 43
lone.petersen@regionh.dk
Billede
 
AC -medarbejdere 

Annemarie Behrend
cand. merc. MCM, Master of Public Administration
40 12 25 57
annemarie.behrend@regionh.dk

 


Isabel Sandemann Butler

cand. mag. psyk.
40 10 65 34
isabel.sandemann@regionh.dk
på barselsorlov


Helle Rasmussen
cand. scient. bibl., Master i Professionel Kommunikation
Telefon: 38 64 70 38
Mobil: 23 29 53 31
helle.01.rasmussen@regionh.dk
Billede



Recovery-mentorindsatsen
Maja Østergaard Hansen
AC-konsulent
ergoterapeut, cand. soc.
23 67 31 87

maja.oestergaard.hansen@regionh.dk


Lise Doktor
Faglig koordinator
ergoterapeut
21 12 64 38
lise.doktor@regionh.dk


Seniorforsker
Forsker

vakant

Anna Kristine Waldemar
Postdoc, cand.cur., ph.d.  
28 77 63 80
Anna.kristine.waldemar.madsen@regionh.dk
på barselsorlov

billede

Forsker

Ph.d.-studerende
Michaela Høj

cand. scient. san. publ., ph.d.
20 36 34 07
michaela.hoej@regionh.dk
Billede



Tobias Vitger
cand. scient. i global sundhed, BSc i idræt

51 40 85 49
tobias.vitger@regionh.dk


Undervisere på Skolen for Recovery
 
Christine Larsen
sygeplejerske, Master i Sundhedspædagogik
24 85 75 16
christine.larsen@regionh.dk
Billede
Mads Lange
ingeniør
23 65 94 27
mads.lange@regionh.dk
Billede
Gudmunda Arnadottir
lærer

gudmunda.sirry.arnardottir@regionh.dk
Billede
Lis Andersen
sygeplejerske, Master i Sundhedspædagogik og 
Sundhedsfremme
lis.02.andersen@regionh.dk
lis.andersen.JPG
Niels Laurs Pedersen
pædagog, cand. pæd. soc.
21 49 16 14
niels.laurs.pedersen@regionh.dk
Billede
Birgittte Kofod
socialrådgiver, cand. soc.
21 57 84 59

birgitte.paaske.kofod-svendsen@regionh.dk




Redaktør