Gå til hovedindhold

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Opstart

​​

Når vi har modtaget henvisningen, indkalder vi til én eller flere aftaler. I starten af forløbet handler det om, at vi lærer dit barn at kende og får suppleret, uddybet og opdateret de oplysninger, vi allerede har fået.  

Oplysningerne har vi fra henvisningen. Det kan også være, at vi har bedt om en udtalelse fra dit barns dagtilbud/skole eller, at du har været til en samtale i den centrale visitation (CVD) og givet oplysninger der.​

Fold teksterne nedenfor ud og få flere informationer.

​Den indledende vurdering er en samtale mellem barn, forældre og behandler, hvor I bliver spurgt bredt ind til dit barns generelle trivsel og vanskeligheder. Formålet med samtalen er at sikre, at vi får en samlet forståelse af dit barn og ikke kommer til at overse noget.

Der kan til den første aftale også være en forældresamtale, hvor en behandler stiller mere uddybende spørgsmål (læs mere på side 10).

​Endelig kan det være, at dit barn her eller under selve udredningsforløbet bliver undersøgt fysisk af en læge. 


​Efter den indledende vurdering lægger vi i samarbejde med en speciallæge eller specialpsykolog en plan for udredningen – en 'behandlingsplan'. 

Forløbet er planlagt, så vi får en grundig forståelse af dit barns vanskeligheder, der gør det muligt for os at hjælpe dit barn bedst muligt.  

Du får at vide, hvad der står i planen, og du skal give dit samtykke til, at vi fortsætter forløbet. Vi skriver dit samtykke ind i dit barns journal.  

Hvis vi under forløbet får behov for at lave andre eller flere undersøgelser, skal du godkende den opdaterede plan. 


Sidst opdateret:
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden