Gå til hovedindhold

​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Opstart

​​

​Når vi har modtaget henvisningen, indkalder vi til én eller flere aftaler. I starten af forløbet handler det om, at vi lærer dig at kende og får suppleret, uddybet og opdateret de oplysninger, vi allerede har fået.

​Oplysningerne har vi fra henvisningen. Det kan også være, at vi har bedt om en udtalelse fra din skole, eller at du og dine forældre har været til en samtale i den centrale visitation (CVD) og givet oplysninger der. 

Fold teksterne nedenfor ud og få flere informationer.

​Den indledende vurdering er en samtale med dig, dine forældre og en behandler, der spørger bredt ind til din trivsel og dine vanskeligheder. Formålet med samtalen er at sikre, at vi får en samlet forståelse af dig og ikke kommer til at overse noget.

I forbindelse med opstarten eller under selve udredningsforløbet, vil der typisk være en forældresamtale, hvor en behandler stiller dine forældre mere uddybende spørgsmål.

Endelig kan det være, at du her eller under selve udredningsforløbet bliver undersøgt fysisk af en læge.


​Efter den indledende vurdering lægger vi i samarbejde med en speciallæge eller specialpsykolog en plan for dit udredningsforløb – en 'behandlingsplan'. ​

Forløbet bliver planlagt, så vi får en grundig forståelse af dig og dine vanskeligheder, der gør det muligt for os at hjælpe dig bedst muligt.

Du får at vide, hvad der står i planen, og du skal give dit samtykke til, at vi fortsætter forløbet. Vi skriver dit samtykke ind i din journal.

​Hvis vi under forløbet får behov for at lave andre eller flere undersøgelser, skal du godkende den opdaterede plan. 


Sidst opdateret:
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden