Resultaterne stammer fra en randomiseret, dobbeltblindet klinisk undersøgelse publiceret i JAMA Psychiatry.
Ifølge førsteforfatteren Yvette Sheline, fra University of Pennsylvania i Philadelphia, er bipolar lidelse en kronisk tilstand med en tidsmæssig overvægt af de depressive faser.
"Men mange patienter responderer ikke i tilstrækkelig grad på farmakologisk behandling", skriver forfatteren.
I studiet undersøgte de effekten af intermitterende theta-burst stimulation (iTBS), som er en intensiv form for TMS. I stedet for en enkelt behandlingssession dagligt, som oftest er tilfældet med TMS, blev der i fem dage administreret 10 behandlingssessioner dagligt med en times mellemrum.
Der blev rekrutteret 24 patienter med bipolar lidelse. Deres gennemsnitlige alder var 43 år. Alle var i en depressiv fase, på trods af stemningsstabiliserende medicin samt mindst to mislykkede forsøg med behandling med antidepressiv medicin.
De blev randomiseret til enten iTBS eller placebo-intervention.
Efter fem dages behandling oplevede deltagerne i iTBS-gruppen en signifikant reduktion af depressive symptomer, målt ved hjælp af Montgomery-Åsberg Depression Rating Scale (MADRS), fra 30,4 til 10,5, mens deltagerne i placebo-gruppen ikke oplevede nogen bedring (ændring på MADRS fra 28,0 til 25,3).
Dette svarer til en stor effect size (Cohen's d = - 2,19).
Halvdelen af patienterne i iTBS-gruppen opnåede remission, mod ingen i kontrolgruppen.
Den signifikante effekt var uændret efter yderligere fire uger.
Målt ved hjælp af Hamilton depressionsskala (17 items) var reduktionen på 20,3 til 6,9 henholdsvis 19,0 til 16,3.
Måling af mulige symptomer på mani viste ingen ændringer i løbet af perioden og heller ikke fire uger efter endt behandling.
Forfatterne konkluderer, at iTBS er en effektiv behandling mod bipolar depression, men også at der er behov for flere og undersøgelser med et større antal patienter.