Konklusionen er fra en stor europæisk undersøgelse med 500 børn med ADHD og 200 raske kontroldeltagere.
Ifølge førsteforfatteren Annabeth Groenman, fra University of Amsterdam, Holland, er der eksperter, der frygter, at behandlingen med centralstimulerende medicin kan føre til øget risiko for misbrug senere i livet.
Forskerne undersøgte børn med ADHD, der fulgtes prospektivt i tre centre i Holland, Belgien og Tyskland. Opfølgningsperioden var fire år, indtil børnene var gennemsnitligt 16 år gamle.
Der blev anvendt kendte skalaer til vurdering af ADHD og adfærdsforstyrrelser – samt valide spørgeskemaer til vurdering af alkohol- og stofmisbrug samt tobaksforbrug.
De fandt, at børnene med ADHD, som ikke fik behandling med centralstimulerende medicin, havde en dobbelt så stor risiko (hazard ratio: 2,0) for at udvikle misbrug som børnene, der fik medicin (prævalens: 28% vs. 20%).
Derudover fandt forskerne, at der ikke var nogen signifikant forskel på misbrugsrisiko mellem børnene, der fik medicin og de raske kontrolbørn (altså uden ADHD). ”[Dette] tyder på, at der sker en normalisering [af risikoen]”, skriver de.
Til gengæld havde centralstimulerende medicin ingen beskyttende effekt mod tobaksrygning – alle børn med ADHD, uanset behandling, havde en risiko der var cirka fire gange større end risikoen hos børn uden ADHD.
Resultaterne viste også, at den beskyttende effekt mod misbrug var større hos de børn, der startede behandlingen tidligt i forhold til dem, der startede behandlingen senere i teenageårene.