Siden 2013 har Region Hovedstadens Psykiatri øget andelen af medarbejdere med brugerbaggrund - også kaldet peers eller recoverymentorer. Der har dog indtil videre kun været få recoverymentorer ansat i den specialiserede retspsykiatri.
Psykiatrisk Center Sct. Hans har en ambition om at planlægge og forberede ansættelsen af recoverymentorer i den specialiserede retspsykiatri på Afdeling R. Derfor har KFR undersøgt de eksisterende erfaringer med samarbejdet med recoverymentorer i Afdeling, samt forventninger og forestillinger om evt. kommende ansættelser.
Undersøgelsen er nu publiceret som et nyt KFR Arbejdspapir:
- Jørgensen, M., Rasmussen, A.K., Danielsen, M., Sørensen, L.U., Sørensen, M.D., Møllerhøj, J. (2023). Recoverymentorer i en retspsykiatrisk kontekst. Erfaringer, forventninger og forestillinger. Arbejdspapir 9/2023. Roskilde: Psykiatrisk Center Sct. Hans.
Læs KFR Arbejdspapir 9
KFR udgav sidste år en sammenfatning af den internationale forskningslitteratur om peers og retspsykiatri, der med fordel kan læses sammen med ovenstående. Gennemgangen viser, at medarbejdere med brugerbaggrund kan have en meget væsentlig funktion i understøttelsen af den enkelte retspsykiatriske patients personlige recoveryprocesser. Ifølge litteraturen er det desuden afgørende, at peers, der skal arbejde i en retspsykiatrisk kontekst har dobbelterfaring med at overkomme konsekvenser af såvel alvorlig psykisk sygdom som kriminalitet.
- Møllerhøj, J. & Jørgensen, M. (2022). Peers i en retspsykiatrisk kontekst. Aktuel viden og erfaringer. KFR Arbejdspapir 8/2022. Roskilde: Psykiatrisk Center Sct. Hans.
Læs KFR Arbejdspapir 8